Informujemy, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla mieszkańców i właścicieli nieruchomości z terenu miasta Zielona Góra, znajdujący się przy ul. Wrocławskiej 73 (wjazd od Raculi), przyjmuje odpady od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 9:00 i od godz. 14:00 do 19:30 oraz w soboty od godz. 8:00 do godz.12:00 z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

Przejdź do strony z pełną informacją
CZWARTEK, 13 grudnia 2018 r. godz. . Dzisiaj są imieniny: Łucji, Otylii, Eugeniusza
Kompleksowa gospodarka odpadami Pielęgnacja komunalnych terenów zielonych Oczyszczanie miasta Transport odpadów
Kompleksowa gospodarka odpadami
Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów ( IMB )
Pielęgnacja komunalnych terenów zielonych
Samojezdna kosiarka do trawy.
Oczyszczanie miasta
Pojazd do zamiatania ulic.
Transport odpadów
Pojazdy do transportu odpadów komunalnych.
STRONA GŁÓWNA arrow WINIARSTWO arrow Uprawa winorośli arrow Jak zacząć uprawę winorośli?

Jak zacząć uprawę winorośli? Drukuj Email


Jak zacząć uprawę winorośli?

Należy oczywiście posiadać choćby niewielki kawałek ziemi. Jeśli spełniamy ten warunek, musimy odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania.

 1. Po pierwsze: jaką odmianę chcemy uprawiać?

  Znane są cztery podstawowe odmiany:

  • odmiany deserowe - zasadniczo przeznaczone do spożywania na świeżo,
  • odmiany przerobowe - wyłącznie do wyrobu wina i soków (na ogół o małych lub bardzo małych jagodach),
  • odmiany ogólnoużytkowe - o dobrym smaku i jednocześnie dające możliwości robienia z nich win i soków,
  • odmiany beznasienne - używane zarówno jako deserowe, ale też do robienia rodzynków.

  Nie bez znaczenia są walory dekoracyjne krzewów. Liście wielu odmian wybarwiają się na przepiękne kolory. Od jasnożółtych przez różne odcienie zieleni, czerwień po purpurę, do głębokiego, śliwkowego fioletu. Są też przebarwiające się w zielone i czerwone plamy. Do tego dochodzą przeróżne kształty liści oraz kolory jagód i gron - żółty, zielony, granatowy, czarny, czerwony, tęczowe - różowo - niebiesko - zielone oraz wiele innych.
  Takie odmiany można zastosować do dekoracji balkonów lub ścian budynków.

 2. Po drugie: gdzie chcę uprawiać winorośl?

  W zależności od tego czym dysponujemy, wybieramy miejsce do uprawy winorośli. Zaleca się aby to miejsce było możliwie dobrze nasłonecznione i w miarę możliwości ochronione od wiatrów. Miejsce to powinno także stwarzać możliwość rozwoju krzewu w przestrzeni. Korzystne są południowe, południowo-zachodnie lub południowo-wschodnie wystawy krzewów. Dotyczy to także winnic przeznaczonych do produkcji winogron na większą skalę. Winorośl nie ma dużych wymagań co do jakości ziemi a więc w zasadzie na każdej glebie daje się ją uprawiać. Najlepiej gdyby miała odczyn pH obojętny. Jednak gdy będzie lekko zasadowa lub minimalnie kwaśna - też nie powinno być problemów z uprawą.

 3. Po trzecie: w jakich warunkach klimatycznych zaczynamy uprawę?

  Nieprawdą jest, że w Polsce nie jest możliwa uprawa dobrych winorośli w gruncie. Jest możliwa i coraz bardziej rozpowszechniona; dostępnych jest wiele odmian odpowiadających naszym warunkom klimatycznym. Problemem jest ich właściwy dobór. Są przecież odmiany o wysokiej mrozoodporności, o dość krótkim okresie od rozpoczęcia wegetacji do dojrzewania owoców co gwarantuje pełne dojrzewanie w naszym klimacie, odmiany później rozpoczynające wegetację, a więc mniej wrażliwe na wiosenne przymrozki, a także dobrze regenerujące się po ich wystąpieniu. Jednakże by dokonać prawidłowego doboru warto ocenić miejscowe warunki klimatyczne. A więc ostrość zimowych mrozów, częstość występowania wiosennych przymrozków, przeważającą pogodę w końcu lata i początku jesieni gdy grona dojrzewają. I na tej podstawie zastanowić się nad doborem właściwych dla danego miejsca odmian.

  Jeśli odpowiemy sobie na te trzy proste pytania, możemy zacząć uprawę winorośli i zachwycać się swoimi wspaniałymi winogronami.

Informacje zebrane na podstawie witryn internetowych:
http://www.winogrona.org
http://www.winnica.golesz.pl

 
następna podstrona »
© 2000-2018 Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o. o.   ul.Zjednoczenia 110C,  65-120 Zielona Góra, tel. (68) 322-91-00   faks (68) 322-91-11