Informujemy, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla mieszkańców i właścicieli nieruchomości z terenu miasta Zielona Góra, znajdujący się przy ul. Wrocławskiej 73 (wjazd od Raculi), przyjmuje odpady od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 9:00 i od godz. 14:00 do 19:30 oraz w soboty od godz. 8:00 do godz.12:00 z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

Przejdź do strony z pełną informacją
CZWARTEK, 13 grudnia 2018 r. godz. . Dzisiaj są imieniny: Łucji, Otylii, Eugeniusza
Kompleksowa gospodarka odpadami Pielęgnacja komunalnych terenów zielonych Oczyszczanie miasta Transport odpadów
Kompleksowa gospodarka odpadami
Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów ( IMB )
Pielęgnacja komunalnych terenów zielonych
Samojezdna kosiarka do trawy.
Oczyszczanie miasta
Pojazd do zamiatania ulic.
Transport odpadów
Pojazdy do transportu odpadów komunalnych.
STRONA GŁÓWNA arrow WINIARSTWO arrow Uprawa winorośli arrow Jakie sadzonki kupować?

Jakie sadzonki kupować? Drukuj Email


Jakie sadzonki kupować?

Winorośl należy do roślin długowiecznych, dlatego też jakość zastosowanych sadzonek jest bardzo istotna, gdyż przenosi się na wiele kolejnych lat użytkowania krzewów winorośli. Ze słabej jakościowo sadzonki nigdy nie wyhodujemy pełnowartościowego krzewu. Wcześniej, czy później taką winorośl trzeba będzie z winnicy usunąć.
Poniżej przedstawiamy cztery rodzaje sadzonek, poczynając od najbardziej zalecanej a kończąc na sadzonce, która jest nie tylko nie godna polecenia lecz wręcz nie zalecana.

 1. Sadzonka długa w pojemniku.

  Taką sadzonkę można wysadzać na miejsce stałe w dowolnym czasie, także podczas letniej wegetacji. Sadzonka przeznaczona jest głównie dla działkowców-amatorów, którzy z różnych względów chcą zająć się swoim ogrodem właśnie w miesiącach letnich (czerwiec-wrzesień). Długi (30-35 cm) trzon korzeniowy daje możliwość głębokiego posadzenie krzewu. Ma to na celu ochronę systemu korzeniowego przed przemarznięciem w mroźne i bezśnieżne zimy. Głębokie sadzenie opóźnia także rozpoczynanie wegetacji wiosną, co chroni często krzewy przed skutkami przymrozków wiosennych. Krzewy tak uprawiane są także odporniejsze na suszę. Sadzonka długa może być na własnych korzeniach lub szczepiona na podkładce. Szczepienie na odpowiednio dobranej podkładce zabezpiecza krzewy przed groźnym szkodnikiem korzeniowym filokserą wińcem, który występuje w Polsce. Wytrzymałość na mróz korzeni podkładek jest o kilka stopni wyższa od korzeni odmian uprawnych. Podkładka może wpływać na siłę wzrostu i owocowanie naszczepionej odmiany. Może również dopasowywać krzewy do typu gleby w jakiej są uprawiane (glina, piasek). Sadzonki szczepione są odpowiednim materiałem sadzeniowym dla lepiej przeszkolonych amatorów. Najczęściej sadzonki szczepione są droższe od nie szczepionych. Większe plantacje, dla większej trwałości (zabezpieczenie przed filokserą) powinny być zakładane z sadzonek szczepionych na podkładkach. Sadzonki szczepione wymagają jednak umiejętnego sadzenia i pielęgnacji w pierwszych latach uprawy. Aby nie dopuścić do wymarznięcia naszczepionej odmiany, miejsce szczepienia powinno być lekko (2-3 cm) zagłębione w ziemi. Bezpośredni kontakt z glebą powoduje wtedy łatwe ukorzenianie się naszczepionej odmiany, dlatego też raz do roku powinny być wycinane korzenie podpowierzchniowe. Zabieg ten zmusza znajdujące się głębiej korzenie podkładki do rozwoju. Część przyziemna sadzonek szczepionych (tzw. węzeł krzewienia), podobnie zresztą jak i w przypadku pozostałych typów sadzonek, powinna być na zimę okrywana kopczykiem ziemi o wysokości ok. 30 cm. Większą liczbę krzewów na plantacji przyoruje się na zimę pługiem. Zabieg ten jest zalecany we wszystkich chłodniejszych krajach w których uprawiana jest winorośl.

 2. Sadzonka długa, zdrewniała.

  Ten rodzaj sadzonki może być sadzony w okresie spoczynku krzewów (tzw. sezonie sadzeniowym), czyli od października do końca kwietnia. Typ ten jest łatwy w transporcie i sadzeniu. Sadzonki są wykonane z 3-4 pąkowych odcinków łozy. Mogą być własnokorzeniowe lub szczepione na podkładkach. Parametry standardowego wyboru I są następujące: długość trzonu korzeniowego od miejsca z którego wyrastają korzenie (tzw. piętki) do nasady przyrostów ze szkółki powinna wynosić od 25 (do sadzenia na glebach ciężkich), do 35-40 cm (do gleb piaszczystych). Długość i liczba przyrostów nie jest istotna (do transportu są zazwyczaj skracane, a podczas sadzenia obowiązkowo przycinane na 2-3 oczka), lecz grubość i stopień ich zdrewnienia. Przyrosty zdrewniałe do długości 15-20 cm, powinny mieć średnicę w części przynasadowej minimum 5 mm. Powinny posiadać co najmniej 5 dobrze rozwiniętych pąków. Korzenie szkieletowe w liczbie 3-5, o minimalnej długości 15 cm powinny być równomiernie rozmieszczone wokół piętki. Według normy Unii Europejskiej w wyborze standardowym wystarczy 3 równomiernie rozmieszczone korzenie szkieletowe (Dyrektywa Rady nr. 68/193/EEC). W przypadku sadzonek szczepionych miejsce połączenia zraza z podkładką powinno być mocno zrośnięte na całym obwodzie.

 3. Sadzonka krótka w pojemniku.

  W przypadku braku sadzonek długich, za przydatne dla działkowców można uznać jedynie egzemplarze dobrze wyrośnięte, o przyrostach zdrewniałych do długości przynajmniej 30-40 cm i wykonane przynajmniej z 2 pąkowego odcina łozy. Dobrze zdrewniałą sadzonkę można posadzić głębiej i samemu wyprowadzić dłuższą szyjkę korzeniową. W tym celu przez pierwsze 3-4 lata uprawy krzewu należy przynajmniej raz do roku usuwać starannie korzenie podpowierzchniowe. Średnica pędu w miejscu przycięcia nad powierzchnią ziemi powinna wynosić minimum 5 mm. Sadzonki nawet w prawidłowej wielkości pojemnikach 2-3 litrowych, ale nie wyrośnięte i nie zdrewniałe nie są godne polecenia i nie należy ich kupować.

 4. Sadzonka tkzw. "mini".

  Sadzonka w pojemniku nie przekraczającym 0,5 l, posiadająca zazwyczaj nie więcej jak 3-4 zielone listki. Zamiast produkcyjnego pojemnika, często w takich sadzonkach stosowane są różne zużyte opakowania po różnego rodzaju produktach. Są to sadzonki produkowane głównie przez amatorów. Kupując takie sadzonki należy liczyć się z prawie 100% niepowodzeniem w uprawie. Z takiego "materiału sadzeniowego" nigdy nie wyrośnie pełnowartościowy krzew. Sadzonki "mini" kończą zazwyczaj swój żywot podczas najbliższej zimy, narażając amatora-działkowca na zawód i niepotrzebne straty finansowe.

Informacje zebrane na podstawie witryn internetowych:
http://www.winogrona.org
http://www.winnica.golesz.pl

 
« poprzednia podstrona   następna podstrona »
© 2000-2018 Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o. o.   ul.Zjednoczenia 110C,  65-120 Zielona Góra, tel. (68) 322-91-00   faks (68) 322-91-11