Informujemy, że Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla mieszkańców i właścicieli nieruchomości z terenu miasta Zielona Góra, znajdujący się przy ul. Wrocławskiej 73 (wjazd od Raculi), przyjmuje odpady od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 9:00 i od godz. 14:00 do 19:30 oraz w soboty od godz. 8:00 do godz.12:00 z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.

Przejdź do strony z pełną informacją
PONIEDZIAŁEK, 10 grudnia 2018 r. godz. . Dzisiaj są imieniny: Julii, Judyty, Daniela
Kompleksowa gospodarka odpadami Pielęgnacja komunalnych terenów zielonych Oczyszczanie miasta Transport odpadów
Kompleksowa gospodarka odpadami
Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów ( IMB )
Pielęgnacja komunalnych terenów zielonych
Samojezdna kosiarka do trawy.
Oczyszczanie miasta
Pojazd do zamiatania ulic.
Transport odpadów
Pojazdy do transportu odpadów komunalnych.
STRONA GŁÓWNA arrow WINIARSTWO arrow Uprawa winorośli arrow Sposób sadzenia i prowadzenia krzewów winorośli w młodym wieku

Sposób sadzenia i prowadzenia krzewów winorośli w młodym wieku Drukuj Email


Sposób sadzenia i prowadzenia krzewów winorośli w młodym wieku

Przed umieszczeniem w dołku, sadzonkę należy krótko przyciąć w celu wyprowadzenia w pierwszym roku uprawy tylko dwóch pędów od samej ziemi. Jeżeli z grubszej, parafinowanej części sadzonki wyrasta tylko jeden pęd jednoroczny ze szkółki, to należy go przyciąć na 2 wyraźne, dolne pąki. Jeżeli natomiast sadzonka posiada dwa, lub trzy przyrosty, to najgrubsze z nich skracamy na 1- pąkowe czopki, a najsłabszy usuwamy w całości. Bez względu na liczbę przyrostów, na sadzonce nie należy pozostawiać po przycięciu więcej niż 2-3 dobrze wykształcone pąki. Zbyt długie, nie mieszczące się w dołku korzenie można przyciąć do długości ok. 15 cm.
Przyciętą sadzonkę należy posadzić głęboko, na całą jej długość. Nad powierzchnię ziemi powinna wystawać tylko górna część sadzonki tzw. "główka", czyli zgrubienie z przyciętymi krótko przyrostami za szkółki. Głębokie posadzenie krzewu zabezpiecza korzenie przed przemarznięciem w mroźne i bezśnieżne zimy. Dołek należy wykopać odpowiednio głębszy, tak aby na dnie pod sadzonką zmieścił się jeszcze kopczyk lepszej, humusowej ziemi zgarniętej z powierzchni wokół dołka. Dołek można zaprawić kompostem lub dobrze przefermentowanym (starym), suchym, najlepiej bydlęcym, obornikiem.

Nawóz w ilości nie większej jak 2 kg, rozmieścić na dnie dołka i odizolować od korzeni sadzonki kilkucentymetrową warstwą ziemi. Sadzonkę ustawić w dołku na kopczyku ziemi, przy paliku o wysokości w części nadziemnej ok. 1.5 m. W przypadku gdy sadzonka jest zbyt długa, a gleba ciężka, gliniasta, sadzonkę należy umieścić w dołku skośnie, tak aby korzenie znalazły się na głębokości nie większej niż 30-35 cm. Następnie korzenie rozmieścić równomiernie wokół sadzonki i dołek zasypać ziemią do połowy głębokości. Do dołka nalać 5-7 litrów wody i poczekać aż zupełnie wsiąknie. Następnie dołek zasypać do pełna, a nad wystającą z ziemi "główką" sadzonki usypać kopczyk pulchnej ziemi, wysokości ok. 5 cm.
Gdy w maju przerośnie przez kopczyk zbyt duża liczba latorośli, to należy pozostawić dwie najładniejsze (najgrubsze i najdłuższe), a pozostałe wyłamać. W pierwszym roku wegetacji krzewy trzeba prowadzić na dwie latorośle, podwiązując je w miarę wzrostu do palika.. Przed zimą po opadnięciu liści (w listopadzie), dolne części krzewu należy okryć kopczykiem ziemi wysokości ok. 30 cm (rysunek poniżej). Na przedwiośniu następnego roku, najwcześniej jak to jest możliwe, kopczyk rozgarnąć, a pędy z poprzedniego roku ściąć krótko przy ziemi, pozostawiając na nich tylko po 2 dolne pąki.

Przycięty krzew przykryć 5 cm kopczykiem pulchnej ziemi. Dzięki ponownemu, krótkiemu przycięciu krzew wyda w drugim roku grube i długie pędy, z których będzie można uformować stałe pnie lub ramiona. W drugim roku wegetacji krzewy prowadzimy również na dwie latorośle, podwiązując je w miarę wzrostu do palika. W jesieni w tym samym roku, lub najpóźniej na przedwiośniu trzeciego roku uprawy należy wykonać właściwe rusztowanie wsporcze.

Uwaga!
Opis dotyczy sadzenia wiosennego. Przy jesiennym sadzeniu, sadzonek nie podlewamy, nie przycinamy, a jedynie okrywamy kopczykiem ziemi wys. 30 cm. Cięcie wykonujemy po rozgarnięciu kopczyków na przedwiośniu.

Informacje zebrane na podstawie witryn internetowych:
http://www.winogrona.org
http://www.winnica.golesz.pl

 
« poprzednia podstrona   następna podstrona »
© 2000-2018 Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o. o.   ul.Zjednoczenia 110C,  65-120 Zielona Góra, tel. (68) 322-91-00   faks (68) 322-91-11